z jakich materiałów wybudować dom

Z jakich materiałów wybudować dom ?

Z jakich materiałów wybudować dom ?

W poprzednim artykule podjęliśmy temat „DLACZEGO materiały budowlane drożeją w tak szybkim tempie ?” link do artykułu →https://tiny.pl/rkjfc

W dzisiejszym wpisie pochylimy się nad szerszym zagadnieniem i problemem przed którym stoi wielu Polaków. Czyli z jakich materiałów wybudować dom ?

Lata wstecz, za czasów naszych dziadków, takiego problemu nikt nie miał. Materiały budowlane były słabo osiągalne i budowało się z tego co rzucili do SKŁADU. Dzisiaj choć wybór jest znacznie większy, a składy budowlane mają w zwyczaju trzymanie dużych stanów magazynowych. To zdarzają się sytuację, gdzie popyt na budulec jest tak duży, że występują chwilowe braki.

Na rynku występuje kilka podstawowych materiałów, które możemy wykorzystać do budowania

  1. ceramika
  2. beton komórkowy
  3. keramzyt
  4. silikaty

Możemy iść iść również  w kierunku domków w technologii szkieletu drewnianego ( na ten temat przygotujemy osobny artykuł).

Jest jeszcze jedno „ALE”. Musimy spełniać normy przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych. Normy narzucone są przez WT (Warunki Techniczne). Do tej pory tj. do końca 2020 roku można było budować ściany o współczynniku U=23W(m2.K). Od 2021 roku obowiązuje współczynnik U=20W(m2.K). Wymaga to od nas pełnej analizy materiałów z jakich chcemy wybudować nasz wymarzony dom.

Dlaczego normy poddawane są coraz większym restrykcjom ?

Otóż mury to jedna z największych przegród, która chroni nasze pomieszczenia przed wychłodzeniem. Mając domek o powierzchni 100m2, mury zewnętrze to już ponad 200m2. Stosując materiały słabej jakości, narażamy się na utratę ciepła. Wg statystyk to nawet 25% !!

Weźmy również pod uwagę, że im większa powierzchni domu lub bardziej skomplikowany projekt tym powierzchnia ścian zewnętrznych proporcjonalnie wzrasta.

To jest główny powód dla którego wymogi dotyczące ścian zewnętrznych są bardzo wysokie.

Wyjątkiem jest tylko dach, który musi być lepiej izolowany.

Dlaczego o tym wspominamy? Przed przystąpieniem do budowy, każdy inwestor orientuje się w cenach materiałów. Wiadomo nie od dziś, że liczy się każda złotówka, a zakup bloczków betonowych, materiałów ściennych oraz stropu wywołują dreszcze na całym ciele. Kwoty na fakturach sięgają wtedy grubych tysięcy. Aby zaoszczędzić „parę złotych” decydujemy się wtedy na materiał np. II gatunku. Różnica w cenie wydaje się być spora, jednak jakość towaru pozostawia wiele do życzenia. Nie kalkulujemy wtedy, że będziemy musieli zastosować np. na elewację grubszy styropian o lepszych parametrach ( wyższy koszt inwestycji). Dodatkowym minusem materiałów gorszej jakości jest spora ilość odpadów a co za tym idzie znacznie więcej go zużyjemy.

Także pozorna oszczędność na starcie niesie za sobą spore wydatki na przyszłość.

Ściany z betonu komórkowego

Jest to jeden najpopularniejszych materiałów, którego używa się w stawianiu ścian zewnętrznych. Produkowany jest na świecie od 100 lat, natomiast w Polsce od 70. Beton komórkowy jako budulec konstrukcyjny posiada bardzo dobre paramenty termoizolacyjne. Mimo, że zakres wytrzymałości na ściskanie jest ograniczony, pozwala on na wznoszenie ścian nośnych w budynkach wielokondygnacyjnych. Beton komórkowy ma niską gęstość oraz wysoką porowatość ok 80%. Wytrzymałość na ściskanie betonu komórkowego wynosi od 2 do 5 MPa

Beton komórkowy oferowany jest w różnych gęstościach. W zależności od wykonania określonych rodzajów ścian :

nośne ściany jednowarstwowe – średnia gęstość 400 (kg/m3) i niższe;

  • nośne ściany warstwowe – 500 i 600;
  • ściany działowe- 500 i 600,
  • ściany o wyższej wytrzymałości – 700,
  • klasy gęstości,  500, 600 jak i każde inne, w zależności od sytuacji, stosuje się np. w budownictwie przemysłowym i halach magazynowych.

Dzięki niskiej gęstości beton komórkowego, bloczki mają duże rozmiary, przy czym są lekkie i ergonomiczne. W zależności do producenta na 1m2 przypada od 7 do 8,33 sztuki materiału. Bloczki zazwyczaj muruje się na zaprawę cienkowarstwową.

z jakich materiałów wybudować dom
z jakich materiałów wybudować dom

Ściany z pustaka ceramicznego 

Ceramika jest synonimem tradycyjnego budownictwa. Obecnie to zupełnie inny produkt niż ta produkowana lata wstecz. Pustaki mogą występować w wersji tradycyjnej lub poryzowane. Produkty ceramiczne to najczęściej pustaki i cegły. Występują w wariancie pełnym lub drążonym. Dzisiaj znaczna większość budów powstaje z pustaka. Cegła również mocno jest wykorzystywana w budownictwie. Niestety ze względu na ogromną czasochłonność z cegły bardzo rzadko buduje się całe domy.

Pustaki poryzowane są wykonane z materiału, który ma porowatą strukturę. Dodatkowo są uformowane w elementy drążone. Zaletą tego jest to, że mogą mieć większe wymiary, niż pełne elementy ceramiczne. Dzięki porowatej strukturze w jednym kierunku pustaki posiadają dość dobrą izolacyjność cieplną, a w innym właściwości materiałów konstrukcyjnych. Najczęściej mają powierzchnie czołowe (boczne) ukształtowane na pióra i wpusty.

Wyroby poryzowane mają bardzo dobrą izolacyjność cieplną niż elementy pełne. Są niejednorodne, a co za tym idzie, w każdym kierunku mają inne właściwości- dlatego bardzo istotne jest to, w jaki sposób zostaną wmurowane.

Obecnie na rynku nowością są pustaki ceramiczne z drążeniami, które wypełnione są wełną mineralną. Przeznaczone są do stawiania ścian bez ocieplenia. Do łączenia takich pustaków stosuje się cienkowarstwową zaprawę w piance lub klejową.

z jakich materiałów wybudować dom
z jakich materiałów wybudować dom

Ściany bloczka silikatowego

Tego typu wyroby wapienno-piaskowe charakteryzują się dużą masą – gęstość materiału wynosi 1400-2000 kg/m3. Wpływa to znacznie na właściwości wyrobów i ścian z nich wykonywanych. Silikaty przez dużą gęstość mają wysoką wytrzymałość na ściskanie. Duża masa to dobra izolacyjność akustyczna, ale minusem jest słaba izolacyjność cieplna. Dodatkowo silikaty mają też ogromną pojemność cieplną. Oznacza to, że szybko chłoną ciepło z otoczenia.

Stosuje się je do budowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych konstrukcyjnych i działowych oraz jako warstwę elewacyjną w ścianach trójwarstwowych. Wytrzymałość na ściskanie silikatów wynosi od 15 do 25 MPa. Wymiary są różnorodne i uzależnione od producenta. Duża masa wpływa na ich ograniczenie. Grubość ścian konstrukcyjnych wynosi od 18 do 25 cm. Z powodu niskiej izolacyjności cieplnej ściany zewnętrzne muszą być docieplone. Pustaki murujemy na cienkowarstwową zaprawę klejową lub tradycyjną.

z jakich materiałów wybudować dom
z jakich materiałów wybudować dom

Ściany z pustaka keramzytowego

Produkty keramzytobetonowe posiadają dodatek lekkiego kruszywa ceramicznego – keramzytu. Powstaje on z wypalenia gliny w piecach obrotowych w temperaturze ok. 1150°C. Wynikiem tego procesu kruszywo ma porowata strukturę, jest lekkie, a jednocześnie bardzo wytrzymałe.

Pustaki występują w wymiarach o szerokości 12 i 24 cm wraz z elementami uzupełniającymi w postaci kształtek U.

Właściwości użytkowe wyrobów keramzytobetonowych podobne są do ceramiki. Produkty o grubości 24 cm wymagają docieplenia.

Osobnym tematem są pustaki z wkładką izolacyjną. Nie wymagają one docieplenia zewnętrznego. Stosując np. grubości 42 cm ścianę można stawiać jako jednowarstwową. Na system składa się wiele elementów, które muruje się na zaprawę ciepłochronną. Elementy mają powierzchnie czołowe wyprofilowane na pióra i wpusty.

z jakich materiałów wybudować dom
z jakich materiałów wybudować dom

Jak widzimy, wybór materiałów jest dość spory. W zależności od sytuacji na rynku budowlanym, mogą występować przestoje w dostępności, któregoś z w/w rodzajów budulca. Ostatnie lata, to również spore podwyżki przez to decydując się na budowę, już na etapie projektu warto dokładnie rozważyć wybór materiałów budowlanych ale nie tylko tych od których rozpoczynamy budowę ale również towarów potrzebnych na kolejne etapy budowy. Warto też analizować z czego wynikają różnice cenowe z pozoru „takich samych” produktów, ponieważ najczęściej diabeł tkwi w szczegółach jakości. Dorzucając do tego narzucone normy przenikania ciepła, budowa staje się prawdziwym wyzwaniem. Wybór najtańszych dostępnych produktów będzie zawsze wiązał się dodatkowymi kosztami. Niejednokrotnie za użycie słabych towarów, wykonawcy biorą większe stawki – wiąże się to z nakładem większej pracy. W innym przypadku kiepskie materiały, krócej nam służą i częściej musimy wracać do danego tematu ( koszt ponownego zakupu + robocizna).

Niestety nie ma złotego środka, aby przejść budowę od początku do końca bez większych stresów. Aby jednak tego stresu było jak najmniej, kluczowe będzie to jak przygotujemy się do tego wyzwania już na etapie projektu – nie żałujmy czasu na szukanie informacji oraz składania zapytań do składów budowlanych. Taka wiedza zaoszczędzi nam wielu niemiłych sytuacji podczas budowy.

z jakich materiałów wybudować dom
z jakich materiałów wybudować dom

Jeśli jesteś na etapie planowania budowy bądź w trakcie inwestycji i chcesz porównać ceny materiałów budowlanych, napisz na bok@emajsterkowicz.pl działamy na terenie całej Polski.

Shopping Cart